Faruk Çal

Faruk Çal
farukcal999@hotmail.com
Ticaret ve Kuralları
06/03/2019
TİCARET VE KURALLARI
 
İnsanoğlunun var oluşundan bugüne kadar tek kaygısı hayatını devam ettirebilmektir. Hayatta kalmanın ilk kuralıda aç kalmamaktır. İnsanoğlu Bunu ilkel dönemlerde avcılıkla başlayarak idame ettirmiş daha sonra gelişen insanı vasıfları nedeniyle  üretip tüketmiş ardından ürettiği ürünlerini üretmediği yada üretemediği  ürünlerle takas yöntemine gitmiş ve sonunda LİDYALILAR ın parayı bulmasıyla ödeme aracı karşılığı ürün alıp ürün satmaya başlamıştır. 
 
        Ticaret insanoğlunun ilkellikten kurtulmasıyla dünyaya gözlerini açmıştır. Bugüne kadar çeşitli evrelerden geçerek inanılmaz hacimlere ulaşmış ve her dönemdede kendini yenileyerek gelişimine devam etmektedir.
 
         Basit bir düzende başlayan ticaret güngeçtikce büyük ekonomiler oluşturmuş ve kendi kurallarını yaratmıştır. Nasılki matematikfe iki kere iki dört ediyorsa ekonomidede kural aynıdır sonuç değişmez. En basit anlatımla ürettiğiniz ürünün maksimum değer kazandığı yer arz talep dengesinin keşiştiği noktadır.
 
Yani üretmiş olduğunuz ürün kadar tüketecek müşteri vardır. Eğerki malınızı beklenen talep doğrultusunda üretmez fazla mal piyasaya sürerseniz bu malınızın değerinin düşeceği anlamına gelir. Şayet üretmiş olduğunuz ürün yani arzınız talebi karşılayamayacak düzeyde düşükse buda kısa bir süre sonra fiyat istikrarsızlığına yol açar. Piyasa sürelen mal 1 liradan satılırken talebi karşılayamaması halinde ürün azlığı nedeniyle fiyat 3 liraya çıkacak belirli  bir süre sonra, tüketici fiyat piskolojisi nedeniyle tepki göstererek mevcut talebinden vazgeçerek ikame mallara yönelecektir.
 
 
 
       Yukarda bahsedilenen kural ekonominin en basit kuralıdır. Örneğin Trafikte kural ihlali yapıp kırmızı ışıkta geçerseniz ışık ihlalinden cüzzi bir ceza yersiniz ve ödersiniz bu sizin cebinizi o kadar sarsmayabilir. Fakat Ekonomideki kural ihlalleri bu kadar basit cezalarla kalmaz ticari hayatınızın bitmesine kadar ağır bedeller ödetebilir. Yüzyıllarca yaşanıp görülerek test edilerek oluşan deneyimler günümüz ekonomilerine ışık tutmaktadır. Oyunu kurallarına göre oynarsanız kazanmamanız için hiç bir neden yoktur.
 
      Günümüzde yapılan en basit kural ihlalleri ve hataların basında istikrarlı büyüme yerine balon büyümelerin tercih edilmesidir. Bu dengesiz ve Balon büyümelerin sebebi kapasite fazlası ticaret ve üretim yapılmasıdır. Öz sermayesi 10 lira iken 30 liralık iş yapan üretici ve ticaretle uğraşanlar açıkta kalan 20 liralık sermayeyi ya kredi çekerek kapatmakta yada uzun vadeli evraklarla vade farkını ödeyerek çözmektetir. Kısa süreliğinede olsa %200 hatta %300 büyümeler gerçekleşmektedir.
 
Bu büyümeler üreticinin ve ticaret erbabının en sevdiği ekonomik pozisyondur taki ufak bir ekonomik daralma ve para politikalrında oluşan krize kadar. Meydana gelen ekonomik çalkantıdan ilk darbeyi dengesiz ve plansız büyüme gerçekleştiren firmalar hisseder. İstikrarsız bir büyüme ve plansız  atılan adımlar ilk etapta bir panik havası yaratır  ne yapılacağını ne önlem alınabileceğini kimse kestiremez çünkü afaki büyümenin efsununa kapılanlar gün gelirde ekonomik zorlukla nasıl mücadele ederim derdine düşmemişlerdir.
 
Ardından ödeme güçlükleri başlar, krediyi krediyle kapatma yada çeki krediyle ödeme denemeleri baş gösterir. Buda yeterli gelmeyince bu sefer eldeki taşınmazlar gayrimenkuller araçlar yok pahasına satılır. Sonun başlangıcı gelmiştir kısa süreliğine de olsa gerçekleşen devasa büyüme rakamları yerini reel gerçeklere bırakmıştır ve Firma iflas bayrağını çeker.
 
Geriye kalan iş yaptığı firmaların ve çalışanların mağduriyetidir buda ekonomiye ekstra bir yük demektir. Bir firmanın iflas etmesi piyasada ticari ilişkisi olan veya olmayan  firmaları direk veya dolaylı olarak etkiler buda ekonomik daralmanın yanında   domino etkisi oluşturarak irili ufaklı firmalarında sıkıntıya düşmesine ve iflasın eşiğine gelmesine sebebiyet verebilir.
 
 
     Bahsettiğimiz bu kötü senorya tabiki kredi çekmeyin çek kullanmayın vadeli mal alımı yapmayın işinizi büyütmeyin anlamına gelmemelidir. Kurallara uyularak yapılan herşey sizi başarıya götürecektir. Bunun içinde öncelikli olarak istikrarlı büyüme adımları atılmalı ve yıllık beş yıllık on yıllık planlar çerçevesinde hareket edilmelidir. Kredi kullanacak firmalar mevcut  sermayesenin yarısı kadar kredi çekmeli büyümesini buna göre planlamalıdır.
 
Vadeli alım yapıyorsa ödemelerini aylık gelirinin yarısı kadar ayarlamalıdır. Bunun yanında  kendi kapasitelerini çok iyi fizibilite ederek yapacakları üretimi alacakları ürünleri satacakları malları buna göre düzenlemek zorundadırlar,İstiklarlı ve planlı büyüme bunu gerektirir.  
 
        Zirveye çıkmak ve zirvede kalabilmek için  ekonomik kurallara uyulmalı sağlam adımlar atılmalı kalıcı büyümeler hedeflenmelidir. Balon büyümeler yaşanayan firmalar saman alevi gibi biranda parlar ve bir anda yok olurlar bahaneleride hazırdır büyük balık küçük balığı yutar. Halbuki oyunu kuralına göre oynayan küçük balık zehirlidir kimse yutmaya cesaret edemez....


Paylaş | | Yorum Yaz
114 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Paranın Değeri - 26/02/2019
PARANIN DEĞERİ Dünyada insanlık için en faydalı buluşlar ateş, tekerlek ,matbaa ,pusula ,çivi penesilin ,internet ,elektirik ,içten yanmalı motor vs.. ve